Sobota z DIY - jak wykonać swoją pierwszą kartkę

13:32

http://stalowa-kanciapa.blogspot.com/2016/06/diy-jak-wykonac-swoja-pierwsza-kartke.html

Cześć Kochani :) Ponieważ zdarza się, że coraz częściej czytają mnie osoby luźno związane z rękodziełem (albo nie związane w ogóle) pomyślałam że warto byłoby podzielić się podstawową wiedzą o tym, czym w ogóle jest scrapbooking i cardmaking. Krótko, bez specjalistycznego, często bardzo skomplikowanego słownictwa, bez dziwnych nazw i przeświadczenia, że to wszystko jest nie tylko bardzo piękne, ale i... trudne. Bo wcale trudne nie jest, o czym przekonacie się podczas dzisiejszego DIY. Zapraszam :)

Żeby w ogóle zacząć, chciałabym wyjaśnić czym jest rękodzieło papierowe. Zdaję sobie sprawę że większość osób, które tu zajrzą, nawet nie wiedzą z czym ten nieszczęsny scrapbooking się je, a co dopiero jak się za niego zabrać.

Co to jest scrapbooking i czym się różni od cardmakingu?

Poza tym, że obie nazwy zawierają słówko "making" i wykorzystują ten sam rodzaj papieru, w gruncie rzeczy nie mają ze sobą zbyt dużo wspólnego. Scrapbooking jest to sztuka konstruowania i zdobienia albumów (nie tylko, ale głównie na zdjęcia), natomiast cardmaking zajmuje się tworzeniem kartek okolicznościowych. Różnicę bardzo łatwo zapamiętać - słowo "scrap" oznacza w języku angielskim "skrawek" natomiast "card" to po prostu kartka. Cechą wspólną jest możliwość zastosowania tych samych technik tak w albumach jak i kartkach. I tymi kartkami zajmiemy się dzisiaj :)

Cardmaking

W gruncie rzeczy cardmaking to sposób na stworzenie nieco bardziej rozbudowanych laurek okolicznościowych. Te profesjonalne nie mają oczywiście wiele wspólnego z dziecięcymi wyklejankami, nie tylko pod względem wykorzystanych technik, ale również stopnia złożenia, ale dzisiaj zajmiemy się formą, która będziecie w stanie wykonać własnoręcznie w domu.

Po co w ogóle robić kartki w domu, skoro można je kupić?

Kartki sprzedawane w mieście to w zdecydowanej większości kartki tworzone hurtowo, błyszczące, czasem wręcz świecące od brokatu. Jeśli odpowiada Wam taka forma to nie ma sprawy, natomiast jeśli szukacie czegoś bardziej stylowego (lub po prostu od serca) to warto się przemóc i spróbować stworzyć taką kartkę samodzielnie. Nie wymaga to większych nakładów, a wszelkie materiały można dostać także stacjonarnie (na przykład w Empiku, TK Maxie, lub jeśli mieszkacie w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach, to także w Paper Concepcie). Poza tym, cardmaking bardzo często staje się wejściem do całego papierowego świata, który dość szybko staje się pasją :)

Co będzie potrzebne?

Zacznijmy od tego, że część rzeczy których potrzebujesz prawdopodobnie masz już w domu. Dzisiaj specjalnie nie będę korzystać ze specjalistycznych urządzeń, ale jeśli nie wiesz jak się w ogóle zabrać za wymyślanie kartki, zapraszam tutaj (klik!) - to moje prace z poprzednich miesięcy, być może któraś spodoba Ci się na tyle, że będzie bazą do stworzenia Twojej własnej, pierwszej pracy.


Czego będziemy potrzebować: 
1. Kawałka sztywnego, białego papieru (na przykład z bloku technicznego)
2. Papieru scrapbookingowego - jeden lub dwa arkusze (ja korzystałam z papierów UHK Gallery, z kolekcji LOFT)
3. Ścinki lub dodatkowe paski papieru
4. Kosteczki dystansujące 3d (w empikach pod nazwą 3D foam)
5. Dodatków, wstążeczek itp, u mnie są to kolorowe kropki
6. Linijka
7. Nożyczki 
8. Klej 
9. Ołówek

Zaczynamy pracę

1. Docinamy biały papier do wymiarów 20,5x 15cm. Będzie to baza naszej kartki.


2. Składamy wycięty prostokąt na pół.


3. Z kolorowych papierów scrapbookingowych wycinamy prostokąty o wymiarach 9,7x14,5 ; 9x13,5 ; 5,5x13 i z białego kartonu kwadrat o wymiarach 7x7cm.


 4. Największy kawałek papieru naklejamy bezpośrednio na bazę za pomocą kleju.


5. Drugi największy kawałek obracamy i przyklejamy na niego kosteczki dystansujące. To właśnie one stworzą piękny warstwowy efekt.


 Powinno wyjść tak jak na zdjęciach poniżej :)


6. Naklejamy najmniejszy pasek i biały kartonik w taki sam sposób jak drugą warstwę. Nie żałujcie kosteczek - powinny stworzyć mocny szkielet utrzymujący wyższe pięterka. 

Następnie na białym kartoniku odręcznie piszę z jakiej okazji chciałabym podarować komuś kartkę :) Dzisiaj będzie to dzień ojca.


7.  Na samym końcu dodaję dodatki w postaci sznureczków i kropek - kartka jest gotowa :)


Cała kartka zajęła mi około 20 minut, a koszt jej wykonania to około 15zł :) Sporo materiałów zostało, ale jeśli chcecie, możecie wykonać tym sposobem także inne kartki - jestem pewna że pójdzie Wam dość gładko :) Mam nadzieję że wszystko opisałam dość jasno, ale jeśli macie jakiekolwiek pytania, zadajcie je poniżej - każdemu postaram się pomóc. Dzięki za uwagę i do napisania wkrótce!

You Might Also Like

0 komentarze

Instagram


Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images